• Mai formájában kétmenetes, hatosztatú udvarház, amelynek boltozatos szobái és kisméretű ablakai vannak, ezek egy korábbi épület bővítését feltételezik. Ezt bizonyítja az a vakolatrétegbe bekarcolt amírozásra emlékeztető geometrikus motívum is, amelyhez hasonló a szentkatolnai Sinkovits kúria oldalán került elő.

  • Az első ebesfalvi (a település régi neve) kastélyt Apafi Gergely építtette a XVI. század derekán, miután megszerezte a Bethlenek itteni birtokrészeit is. A század végétől már egyértelműen Ebesfalva az anyagilag egyre gyarapodó Apafiak birtokközpontja. A kastély virágkorát az erdélyi fejedelmi székig emelkedett Apafi Mihály idején élte.

  • Kérdéses, hogy a Haller családnak volt-e állandó lakhelye Balázstelkén a XIX. század előtt, hiszen birtokaik zöme Doboka vármegyében volt. Gr. Haller (I.) Jenő mindenesetre a XIX. század végén Küküllővár ura is volt, és Balázstelkén mintagazdaságot tartott fenn. Valószínűleg az ő, és a felesége (gr. Haller Franciska) megrendelésére készült a dombtetőn álló, nagyméretű, eklektikus stílusú kastély.

  • Szabályos alaprajzú vár, oldalai 60 x 40 m hosszúak. Mind a négy sarkában egy-egy 450-os szögben elfordított négyzetes torony (kb. 7x7 m). A tornyok két külső sarkát támpillérek erősítik. A négy torony közül jelenleg már csak a nyugatinak csekély alapfala látható. 

  • Br. Bornemissza (II.) Ignác egy évszázaddal később az elromosodott Bethlen-Thököly udvarház, a lakótorony és az egykori kapuépület bontásából származó kövekből építette a XIX. század közepén a klasszicista kastélyt. A korszakra jellemző építészeti jegyeket az udvar felőli homlokzat őrzi toszkán oszlopsor formájában. Az épület U tervrajzú kialakítása a keresztszárnyon végigfutó oszlopcsarnokkal a drági kastélyra emlékeztet.

  • Nagysajó a XVIII. században jutott a Kemény család birtokába, akik saját épületeik mellett a református egyház templomának felépítését is támogatták. A Kemény-kastélyt feltételezhetően gr. Kemény Sámuel (†1817) építtette, a helyi hagyomány szerint vadászkastélynak.

  • A bikfalvi udvarházak közül egyedülállóan a Zsigmond ház kétmenetes, négyosztató kőépület. A kúria 18. századi jellegét erősíti, hogy Makonyi Ádám: II. Rákóczi Ferenc portréjának másolatát őrzik a falak között. Az épület mögött gyümölcsös és több melléképület van, amelyek közül különleges a hosszú, boronafalú csűr, amely ma is jó állapotban van.

  • A Paget-kastély egy hatalmas, szabálytalan alaprajzú, ma már dísztelen épület. A kastély minden része puritán szellemben készült, kevés díszítőelemét, mint például a főhomlokzaton elhelyezett kettős családi címert, évtizedekkel ezelőtt eltávolították.